Menu
Katalog
Novinky
09.01.2024
Nové dotace na fotovoltaiku v Modernizačním fondu vyhlášeny
Státní fond životního prostředí zveřejnil podmínky nových dotaci na fotovoltaiku pro firmy a veřejný sektor.

27.12.2023
Úspěšný nový rok 2024!
Pevné zdraví a vše nejlepší do nového roku 2024 přejeme všem našich zákazníkům, zaměstnancům a spolupracovníkům.

03.09.2023
Zájem o fotovoltaiku dál roste
Jak ukazují čerstvá data z programu Nová zelená úsporám zájem domácností o dotace na obnovitelné zdroje v prvním pololetí roku 2023 dál rostl.

>>> archiv novinek
Naši partneři
Sanyo
Kyocera
SMA
Fronius
Kostal
Suntech
Solar-Log
S-Energy
Nex Power
Statistiky

Monitoring systému

SMA monitoring

Fornius monitoring

SolarLog monitoring

 

 

 

 

 

 

 

Displeje pro sledování výroby energie vyráběné firmami SMA, Fronius a SolarLog. 

 

Monitoring solárního systému je velmi důležitý pro kontrolu spolehlivé funkce a maximalizaci energetického výnosu. Nejjednoduším způsobem kontroly systému je odečet hodnot z displeje měniče. Všechny důležité hodnoty týkající se právě vyráběné energie nebo parametrů rozvodné sítě je možné si kdykoli zobrazit. Hodnoty jako napětí a proud generovaný panely, celkový výkon odváděný do sítě, okamžité napětí a frekvence sítě, apod. jsou obvykle na displeji měniče k dispozici. Pro přesnější a podrobější kontrolu zvláště u větších systémů je zapotřebí shromáždit a analyzovat další data jako je např. teplota panelu, teplota okolí, intenzita osvitu, rychlost větru, atd..Tyto data se měří pomocí dodatečných sensorů, které se připojují k tzv. datalogeru. V datalogeru se také ukládájí data o vyrobeném množství energie z jednoho nebo více měničů, které musí být k datalogeru také připojeny. Komplexní data o systému jsou uloženy v datalogeru obvykle jeden rok a pomocí příslušných programů je možné každý systém velmi podrobně analyzovat.

 

Lokální monitoring solárního systému

Nejjednodušší a v případě domácích elektráren i dostatečný způsob jak provést kontrolu systému je pomocí displeje na měniči. Všechny důležité ůdaje o výrobě energie se ukládájí přímo v měniči a pomocí displeje je možné si je kdykoli zobrazit.

.Grafický displej měniče SMA Sunny Boy 4000TL-20

Grafický displej měniče SMA Sunny Boy 4000TL-20

 

Pro větší komfort je možné také dokoupit externí displej, který se obvykle bezzdrátově  propojí s měničem a všechny údaje o systému můžeme sledovat doslova z pohovky. Pro opravdu podrobnou analýzu systému je možné propojit měnič přes sériový kabel s počítačem popř. notebookem. Přislušné programy pro analýzu dat, zobrazení časových průběhů výroby enerie popř. hlášení případných chybových stavů, apod. poskytují výrobci bezplatně. Některé měniče Fronius jsou vybaveny i USB vstupem a pomocí běžných USB flash pamětí je možná tato data přenášet do počítače.

 

 

Vzdálený monitoring solárního systému

Vzdálený monitoring systémů se používá především pro střední systémy a větší solární parky. Pro zobrazení a analýzu dat je možné použít buď k tomu určený server výrobce měničů nebo některé speciálozované servery, které poskytují opravdu velmi komplexní služby. Data se přenášejí pravidelně z příslušných datalogerů přes internet. Pro připojení na internet je potřeba zvolit typ datalogeru, který obsahuje požadované rozhraní ( ethernet, modem pro vytáčené připojení, GSM modem). Systém lze nastavit tak aby zasílal zprávy a upozornění na poruchy systému na server nebo přímo uživateli. Posílat lze SMS zprávy, emaily, popř. faxové zprávy.

 

Mezi nejznámnější servery pro vzdálený monitoring patří následující servery:

Sunny Portal - Sunny Portal je webová služba firmy SMA Solar Technology AG, která umožňuje nastavit si zde vlastní stránky a zobrazovat data z vlastního systému. Sunny portal tyto data také archivuje. To znamená, že je možné si zobrazit pomocí prohlížeče aktuální i historické údaje kdekoli na světě. Sunny Portal nabízí také širokou škálu funkcí pro monitoring a vizualizaci fotovoltaického systému.

 

Solar-Log -  vzdálený monitoring pro systémy vybavené logerem Solar-Log.  Široký rozsah možností zobrazení dat a podrobná analýzy systémů. Pomocí datalogeru lze připojit a zobrazovat i systémy pracujícími s měniči od různých výrobců.