Menu
Katalog
Novinky
17.05.2018
Třífázové hybridní střídače Solax X3-hybrid dostupné na českém trhu
Tyto střídače díky své vysoké účinnosti, plné výbavě zahrnující i možnost ostrovního provozu a několika unikátním vlasnostem patří mezi nejočekávanější novinky letošního roku.

30.04.2018
Prémiové solární panely QCell nově v naší nabídce
Nově jsme zařadili do sortimentu prémiové solární panely od jednoho z největšich výrobců Hanwha-QCell

26.01.2018
Další výzva pro získání dotací na fotovoltaiku pro firmy
Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo další výzvu v rámci operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK).

>>> archiv novinek
Naši partneři
Sanyo
Kyocera
SMA
Fronius
Kostal
Suntech
Solar-Log
S-Energy
Nex Power
Statistiky

Měniče napětí

Měnič napětí SMA SB 3000TL-20

V solárních panelech je vyroben stejnosměrný proud (DC), který se pro dodávku do sítě musí přeměnit na proud střídavý 230V / 400V, 50Hz (AC). Tato přeměna je zabezpečována v takzvaném měniči ( střídači nebo také invertoru). Měnič napětí je v podstatě řídící centrum celého systému a mimo konverze proudu je schopen podávat informace o vyrobené energii a provozních stavech. Měnič zároveň monitoruje a reguluje napájení sítě a v případě jakékoliv poruchy v přenosové soustavě automaticky odpojí fotovoltaickou elektrárnu od sítě. Může být vybavený displejem, který ukazuje aktuální údaje o činnosti systému, okamžitý výkon, napětí, energii vyprodukovanou systémem ve sledovaný den, celkovou vyprodukovanou energii, dobu práce systému, případně poruchu a příčinu poruchy.

 

 

Účinnost měniče napětí solární energie

 

Po měniči požadujeme aby přeměnil co nejvíce energie získané ze solárních panelů na střídavý proud. Tento základní požadavek je popsán jako účinnost měniče. Nejlepší přístroje na trhu dosahují maximální účinnosti až 97-98%, tzn. že pouze 2-3% energie se ztratí ve formě tepla při konverzi na střídavý proud. Nutno ovšem zmínit, že účinnost měniče není konstatní, ale je závislá na vstupní napětí a celkovém zatížení měniče. V zimě, na jaře nebo během podzimních měsíců, kdy je výkon z fotovoltaických panelů nižší, se sníží i účinnost měniče.  

 

 

Transformátorové a beztransformátorové měniče


Měniče jsou vyráběny buď jako transformátorové, kde je galvanicky oddělena vstupní od výstupní strany nebo jako beztransformátorové.
Transformátorové měniče se jsou nejlepší volbou pro systémy s tenkovrstvými panely, které se používají v aplikacích stále častěji. Tradičním výrobcem transformátorových měničů je firma Fronius, která nabízí širokou škálu typů použitelných pro malé i střední elektrárny. Beztránsformátorové měniče dosahují obvykle o něco větší účinnost, proto patří mezi nejčastěji používané řešení.

 

 

Jednofázové měniče napětí

 

Jednofázové měniče se používají u menších projektů např. pro rodinný dům, kde výkon systému dodávaný do sítě nepřesáhne 4,6kW. Pro vyšší výkony je nutné použít dvou a třífázové měniče. Třífázové měniče je výhodnější použít také pro menších systémy od 4kW pokud používáme systém zeleného bonusu.

 

 

Záruka  

 

Standardní záruka výrobce na měniče je obvykle 5 let, je možné  přikoupit i prodloužení záruky na 10, 15 nebo i 20 let. Za rozumný kompromis se považuje prodloužení záruky na 10 let, rovněž poplatek za takové prodloužení není vysoký.