Menu
Katalog
Novinky
30.05.2021
Solární panely IBC Solar MonoSol 370W a 375W
Německá firma IBC Monosol doplňuje svůj sortiment o panely IBC Monosol 370W a IBC Monosol 375W

23.12.2020
Klidné vánoční svátky a úspěšný nový rok 2021
Klidné prožití vánočních svátků, pevné zdraví a vše nejlepší do nového roku 2021 přejeme všem našich zákazníkům, zaměstnancům a spolupracovníkům.

22.11.2020
Solaxpower snižuje ceny svých hybridních střídačů
Hybridní střídače Solax budou od prosince 2020 dostupné za velmi výhodné ceny!

>>> archiv novinek
Naši partneři
Sanyo
Kyocera
SMA
Fronius
Kostal
Suntech
Solar-Log
S-Energy
Nex Power
Statistiky

Měniče napětí

Měnič napětí SMA SB 3000TL-20

V solárních panelech je vyroben stejnosměrný proud (DC), který se pro dodávku do sítě musí přeměnit na proud střídavý 230V / 400V, 50Hz (AC). Tato přeměna je zabezpečována v takzvaném měniči ( střídači nebo také invertoru). Měnič napětí je v podstatě řídící centrum celého systému a mimo konverze proudu je schopen podávat informace o vyrobené energii a provozních stavech. Měnič zároveň monitoruje a reguluje napájení sítě a v případě jakékoliv poruchy v přenosové soustavě automaticky odpojí fotovoltaickou elektrárnu od sítě. Může být vybavený displejem, který ukazuje aktuální údaje o činnosti systému, okamžitý výkon, napětí, energii vyprodukovanou systémem ve sledovaný den, celkovou vyprodukovanou energii, dobu práce systému, případně poruchu a příčinu poruchy.

 

 

Účinnost měniče napětí solární energie

 

Po měniči požadujeme aby přeměnil co nejvíce energie získané ze solárních panelů na střídavý proud. Tento základní požadavek je popsán jako účinnost měniče. Nejlepší přístroje na trhu dosahují maximální účinnosti až 97-98%, tzn. že pouze 2-3% energie se ztratí ve formě tepla při konverzi na střídavý proud. Nutno ovšem zmínit, že účinnost měniče není konstatní, ale je závislá na vstupní napětí a celkovém zatížení měniče. V zimě, na jaře nebo během podzimních měsíců, kdy je výkon z fotovoltaických panelů nižší, se sníží i účinnost měniče.  

 

 

Transformátorové a beztransformátorové měniče


Měniče jsou vyráběny buď jako transformátorové, kde je galvanicky oddělena vstupní od výstupní strany nebo jako beztransformátorové.
Transformátorové měniče se jsou nejlepší volbou pro systémy s tenkovrstvými panely, které se používají v aplikacích stále častěji. Tradičním výrobcem transformátorových měničů je firma Fronius, která nabízí širokou škálu typů použitelných pro malé i střední elektrárny. Beztránsformátorové měniče dosahují obvykle o něco větší účinnost, proto patří mezi nejčastěji používané řešení.

 

 

Jednofázové měniče napětí

 

Jednofázové měniče se používají u menších projektů např. pro rodinný dům, kde výkon systému dodávaný do sítě nepřesáhne 4,6kW. Pro vyšší výkony je nutné použít dvou a třífázové měniče. Třífázové měniče je výhodnější použít také pro menších systémy od 4kW pokud používáme systém zeleného bonusu.

 

 

Záruka  

 

Standardní záruka výrobce na měniče je obvykle 5 let, je možné  přikoupit i prodloužení záruky na 10, 15 nebo i 20 let. Za rozumný kompromis se považuje prodloužení záruky na 10 let, rovněž poplatek za takové prodloužení není vysoký.