Menu
Katalog
Novinky
09.01.2024
Nové dotace na fotovoltaiku v Modernizačním fondu vyhlášeny
Státní fond životního prostředí zveřejnil podmínky nových dotaci na fotovoltaiku pro firmy a veřejný sektor.

27.12.2023
Úspěšný nový rok 2024!
Pevné zdraví a vše nejlepší do nového roku 2024 přejeme všem našich zákazníkům, zaměstnancům a spolupracovníkům.

03.09.2023
Zájem o fotovoltaiku dál roste
Jak ukazují čerstvá data z programu Nová zelená úsporám zájem domácností o dotace na obnovitelné zdroje v prvním pololetí roku 2023 dál rostl.

>>> archiv novinek
Naši partneři
Sanyo
Kyocera
SMA
Fronius
Kostal
Suntech
Solar-Log
S-Energy
Nex Power
Statistiky

Fotovoltaika 2023

logo NZÚ

Díky zařazení do programu Nová zelená úsporám jsou od konce roku 2015 konečně podporovány také fotovoltaické systémy. Program nyní podporuje jednak fotovoltaický ohřev vody a také výrobu elektrické energie pro vlastní spotřebu v domě. Po změně legislativy od 1.1.2016 je možné provozovat tyto malé fotovoltaické zdroje bez licence a složité administrativy.

 

 

C.2 - Fotovoltaický ohřev vody – dotace 45.000 Kč

 

Program nově podporuje systémy pro fotovoltaický ohřev vody, které mají oproti zastaralým solárním termickým systémům celou řadu výhod. Stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů je možné přímo využít na ohřev topného tělesa v bojleru. S využitím řídící jednotky jako např. Solar Kerberos není potřeba ani měnit stávající elektrický bojler. Nádoba bojleru musí mít objem nejméně 80 litrů na jeden kW výkonu fotovoltaických panelů. Celkový instalovaný výkon panelů není omezen.

 

 

Výroba elektřiny převážně pro vlastní spotřebu

Malé fotovoltaické elektrárny s připojením do distribuční sítě jsou podporovány ve dvou variantách. V prvním případě jsou tzv. přebytky energie z fotovoltaických panelů využity pro ohřev teplé užitkové vody. Ve druhé variantě jsou přebytky elektřiny ukládány do akumulátorů ( baterií ) pro pokrytí spotřeby i po západu slunce.

 

 

C.3 - Fotovoltaické systémy s tepelnou akumulací přebytků - dotace až 120.000 Kč

Malé domácí elektrárny bez baterie, které nespotřebovanou energii využijí pro ohřev teplé užitkové vody, přihřívání bazénu, apod. Procento využití energie v domácnosti není předepsáno. Výkon fotovoltaické elektrárny tak není nezbytné dimenzovat podle roční spotřeby elektřiny příp. velikosti elektrického bojleru. 

 

  

  

C.3 - Hybridní fotovoltaické systémy s baterií - dotace až 205.000 Kč 

Tyto hybridní domácí elektrárny využivají pro akumulaci přebytečné elektrické energie baterie ( obvykle články LiFEPO nebo Li-Ion ). Minimální výkon FV panelů musí být 2kW, maximální výkon FV panelů, z kterého se vypočítává výše dotace je 10kW. 

 

Celková výše se vypočítá podle jednoduchého pravidla: 

Základní dotace pro FV systém 2kW s hybridním střídačem je 60 tis.Kč

Za každou další instalovanou 1kW je dotace 10 tis.Kč 

Na lithiovou baterii se poskytuje dotace 10 tis.Kč za každou 1kWh  kapacity