Menu
Katalog
Novinky
30.05.2021
Solární panely IBC Solar MonoSol 370W a 375W
Německá firma IBC Monosol doplňuje svůj sortiment o panely IBC Monosol 370W a IBC Monosol 375W

23.12.2020
Klidné vánoční svátky a úspěšný nový rok 2021
Klidné prožití vánočních svátků, pevné zdraví a vše nejlepší do nového roku 2021 přejeme všem našich zákazníkům, zaměstnancům a spolupracovníkům.

22.11.2020
Solaxpower snižuje ceny svých hybridních střídačů
Hybridní střídače Solax budou od prosince 2020 dostupné za velmi výhodné ceny!

>>> archiv novinek
Naši partneři
Sanyo
Kyocera
SMA
Fronius
Kostal
Suntech
Solar-Log
S-Energy
Nex Power
Statistiky

Fotovoltaické elektrárny

 

představují jednoduchý a elegantní způsob, jak sluneční paprsky přeměnit na elektřinu. Jejich provoz je zcela nehlučný, nevyžadují žádnou obsluhu a jen nepatrnou údržbu. Provozní náklady jsou nulové a po uplynutí životnosti je elektrárna navíc plně recyklovatelná. Sluneční energie je také jediným typem obnovitelného zdroje, který je v budoucnu teoreticky schopen pokrývat téměř veškeré energetické nároky České republiky.

 

Základem každé fotovoltaické elektrárny jsou fotovoltaické neboli solární panely. Tyto panely po osvícení začnou produkovat stejnosměrný proud, který je přímo úměrný intenzitě dopadeného osvitu. Srozumitelně řečeno, pokud na panely dopadá velmi silné sluneční záření, např. během poledne, budou panely generovat poměrně vysoký proud. Naopak, ráno nebo při zatažené obloze bude proud generovaný panely podstatně nižší.

 
Solární panel Sanyo          Solární panel Kyocera
Solární panely Sanyo a Kyocera
 
 
Abychom mohli v domácnosti využít takto vyrobený proud, musíme jej nejdříve přeměnit na střídavý proud, který se používá v rozvodné síti. K tomu slouží tzv. měnič ( někdy také označovaný jako střídač), což je druhá klíčová součást fotovoltaické elektrárny. Měnič je v podstatě řídící centrum celého systému a mimo přeměny stejnosměrného proudu na střídavý je schopen podávat informace o vyrobené energii a provozních stavech elektrárny. 
 
Měnič SMA SB 3000TL-20          Měnič SMC 9000TL
 Měniče SMA SB 3000TL-20(3kW), SMC 9000TL(9kW)
 
Neméně důležitou a někdy podceňovanou součástí fotovoltaické elektrárny je montážní systém. Zvláště při instalaci elektrárny na střechu je nutné dodržet všechny požadavky na bezpečnou instalaci, tzn. musíme zohlednit typ střešní konstrukce i krytiny, posoudit zatížení od sněhu během zimy, apod.
 
Pro připojení naší fotovoltaické elektrárny do rozvodné sítě jsou pak ještě zapotřebí různé druhy napěťových a frekvenčních ochran, přepěťové ochrany a speciální elektroměry.
 
Životnost kvalitního fotovoltaického systému by měla dosáhnout minimálně 25-30 let. První systémy instalované před více než 20 lety v Německu a Japonsku to dokazují. Vykazují totiž jen minimální pokles výkonu, v případě instalací např. s japonskými panely Kyocera je pokles výkonu po 23 letech pouze 8,3%. Pokles výkonu panelu, ke kterému časem dochází,  je způsobený částečným zhoršením průsvitnosti ochranného skla a speciální folie chránící články. Dnes výrobci panelů běžně garantují, že výkon panelů nepoklesne pod 80 % po dobu 25 let.