Menu
Katalog
Novinky
09.01.2024
Nové dotace na fotovoltaiku v Modernizačním fondu vyhlášeny
Státní fond životního prostředí zveřejnil podmínky nových dotaci na fotovoltaiku pro firmy a veřejný sektor.

27.12.2023
Úspěšný nový rok 2024!
Pevné zdraví a vše nejlepší do nového roku 2024 přejeme všem našich zákazníkům, zaměstnancům a spolupracovníkům.

03.09.2023
Zájem o fotovoltaiku dál roste
Jak ukazují čerstvá data z programu Nová zelená úsporám zájem domácností o dotace na obnovitelné zdroje v prvním pololetí roku 2023 dál rostl.

>>> archiv novinek
Naši partneři
Sanyo
Kyocera
SMA
Fronius
Kostal
Suntech
Solar-Log
S-Energy
Nex Power
Statistiky

Ekonomika elektrárny

 

Investice do fotovoltaické elektrárny může přinést podstatně zajímavější zhodnocení vlastních volných prostředků než jakýkoli spořící účet, státní dluhopisy, apod. Pro optimální výsledek je ovšem důležité správně dimenzovat velikost fotovoltaické elektrárny vzhledem k průměrné spotřebě v objektu, kde bude elektrárna instalována. Je potřeba počítat s tím, že běžná fotovoltaika vyrábí elektřinu pouze přes den s tím, že její výkon dosahuje vrcholu mezi 10 - 14 hodinou. Ideální pro instalaci fotovoltaiky jsou proto budovy a provozovny, kde je převážná část odběru ze sítě realizována během dne.

 

 


I přesto, že je fotovoltaika stále zajímavou a bezpečnou investicí, měla by být dnes vnímána spíše jako účinný prostředek pro zvýšení energetické nezávislosti, především na cenách elektrické energie. Zkrátka, čím více energie si dokážeme sami vyrobit tím méně vás bude zajímat a trápit jak se neustále zvyšuje cena energií ze sítě.

 

 

Kdy se fotovoltaika vyplatí

Obecně můžeme říct, že fotovoltaika je nejvýhodnější pro ty uživatele, kteří platí vysokou cenu elektřiny ( to jsou téměř všichni ) a převážnou část spotřeby vykazují během dne. Typicky to jsou různé typy provozoven jako např. restaurace, hotely, pekárny, kovozpracující dílny, lakovny, autoservisy, apod.


Např. provozovny se spotřebou do 30 MWh dnes obvykle používají distribuční sazbu C02d a platí přibližně 7Kč/kWh ( plus poplatek podle velikosti jističe). Se správně navrženou fotovoltaikou můžou svoji spotřebu snížit až 60 % a navíc dosáhnout pevné ceny elektrické energie přibližně 2,20Kč/kWh, která se jim navíc během příštích 20 let nebude měnit!


Např. elektrárnu s výkonem 10kW, která dokáže během roku vyrobit podle regionu 10-11.000 kWh ( na severu méně, na jihu více) je dnes možné realizovat, podle typu střechy a náročnosti montáže, od 300 tisíc Kč. Při minimálně 20-leté životnosti vychází cena takto vyrobené energie na 1,36-1,50 Kč/kWh. Počítáme-li i s náklady na údržbu a dalšími provozními poplatky ve vyši 0,70Kč/kWh pak celková cena elektrické energie vyjde přibližně na 2,20Kč/kWh, tj. přibližně čtvrtina aktuální ceny ze sítě. Životnost solárních panelů přitom dosahuje více než 30 let.


U malých elektráren pro RD je situace o něco komplikovanější v tom, že převážná část spotřeby během pracovních dnů je realizována hlavně ráno a dále odpoledne a večer. V tomto případě se již dnes začínají využívat systémy vybavené akumulací přebytečné elektrické energie do baterií. Od roku 2016 je možné na tyto hybridní fotovoltaické systémy získat dotaci až 205 tis. Kč.

 

Velmi často tyto systémy umožňují inteligentní řízení spotřeby elektrické energie v domě tzn., že umí zapnout domácí spotřebiče ( vybavené příslušným rozhraním) v případě, že je k dispozici dostatek energie nebo dokonce přesměrovat přebytečnou energii do té fáze, kde je momentálně největší spotřeba. Další přebytky elektřiny se obvykle využívají pro ohřev vody.