Menu
Katalog
Novinky
30.05.2021
Solární panely IBC Solar MonoSol 370W a 375W
Německá firma IBC Monosol doplňuje svůj sortiment o panely IBC Monosol 370W a IBC Monosol 375W

23.12.2020
Klidné vánoční svátky a úspěšný nový rok 2021
Klidné prožití vánočních svátků, pevné zdraví a vše nejlepší do nového roku 2021 přejeme všem našich zákazníkům, zaměstnancům a spolupracovníkům.

22.11.2020
Solaxpower snižuje ceny svých hybridních střídačů
Hybridní střídače Solax budou od prosince 2020 dostupné za velmi výhodné ceny!

>>> archiv novinek
Naši partneři
Sanyo
Kyocera
SMA
Fronius
Kostal
Suntech
Solar-Log
S-Energy
Nex Power
Statistiky

Ekonomika elektrárny

 

Investice do fotovoltaické elektrárny může přinést podstatně zajímavější zhodnocení vlastních volných prostředků než jakýkoli spořící účet, státní dluhopisy, apod. Pro optimální výsledek je ovšem důležité správně dimenzovat velikost fotovoltaické elektrárny vzhledem k průměrné spotřebě v objektu, kde bude elektrárna instalována. Je potřeba počítat s tím, že běžná fotovoltaika vyrábí elektřinu pouze přes den s tím, že její výkon dosahuje vrcholu mezi 10 - 14 hodinou. Ideální pro instalaci fotovoltaiky jsou proto budovy a provozovny, kde je převážná část odběru ze sítě realizována během dne.


Pokud nás zajímá konkrétní výnosnost investice můžeme pro první přiblížení uvést, že finanční prostředky investované do vlastní elektrárny můžou přinést za dobu její životnosti zhodnocení i více než 9% ročně.

 

Velmi ovšem záleží na tom, jak velkou část vyrobené elektřiny si dokážeme sami spotřebovat ( ideál je 100%, protože dodávat ji do sítě se nevyplatí), měrné realizační náklady za instalaci 1kWp výkonu ( čím větší výkon elektrárny, tím lze dosáhnou nižších nákladů za realizaci ) a také na budoucí ceně elektřiny nakupované ze sítě.


I přesto, že je fotovoltaika stále zajímavou a bezpečnou investicí, měla by být dnes vnímána spíše jako účinný prostředek pro zvýšení energetické nezávislosti, především na cenách elektrické energie. Zkrátka, čím více energie si dokážeme sami vyrobit tím méně vás bude zajímat a trápit jak se neustále zvyšuje cena energií ze sítě.

 

 

Kdy se fotovoltaika vyplatí

Obecně můžeme říct, že fotovoltaika je nejvýhodnější pro ty uživatele, kteří platí vysokou cenu elektřiny ( to jsou téměř všichni ) a převážnou část spotřeby vykazují během dne. Typicky to jsou různé typy provozoven jako např. restaurace, hotely, pekárny, kovozpracující dílny, lakovny, autoservisy, apod.


Např. provozovny se spotřebou do 30 MWh dnes obvykle používají distribuční sazbu C02d a platí přibližně 4Kč/kWh ( plus poplatek podle velikosti jističe). Se správně navrženou fotovoltaikou můžou svoji spotřebu snížit až 60 % a navíc dosáhnout pevné ceny elektrické energie přibližně 2,20Kč/kWh, která se jim navíc během příštích 20 let nebude měnit!


Např. elektrárnu s výkonem 10kW, která dokáže během roku vyrobit podle regionu 10-11.000 kWh ( na severu méně, na jihu více) je dnes možné realizovat, podle typu střechy a náročnosti montáže, od 300 tisíc Kč. Při minimálně 20-leté životnosti vychází cena takto vyrobené energie na 1,36-1,50 Kč/kWh. Počítáme-li i s náklady na údržbu a dalšími provozními poplatky ve vyši 0,70Kč/kWh pak celková cena elektrické energie vyjde přibližně na 2,20Kč/kWh, tj. přibližně polovina aktuální ceny ze sítě. Životnost solárních panelů přitom dosahuje více než 30 let.


U malých elektráren pro RD je situace o něco komplikovanější v tom, že převážná část spotřeby během pracovních dnů je realizována hlavně ráno a dále odpoledne a večer. V tomto případě se již dnes začínají využívat systémy vybavené akumulací přebytečné elektrické energie do baterií. Od roku 2016 je možné na tyto hybridní fotovoltaické systémy získat dotaci až 100 tis. Kč.

 

Velmi často tyto systémy umožňují inteligentní řízení spotřeby elektrické energie v domě tzn., že umí zapnout domácí spotřebiče ( vybavené příslušným rozhraním) v případě, že je k dispozici dostatek energie nebo dokonce přesměrovat přebytečnou energii do té fáze, kde je momentálně největší spotřeba. Další přebytky elektřiny se obvykle využívají pro ohřev vody.