Menu
Katalog
Novinky
17.05.2018
Třífázové hybridní střídače Solax X3-hybrid dostupné na českém trhu
Tyto střídače díky své vysoké účinnosti, plné výbavě zahrnující i možnost ostrovního provozu a několika unikátním vlasnostem patří mezi nejočekávanější novinky letošního roku.

30.04.2018
Prémiové solární panely QCell nově v naší nabídce
Nově jsme zařadili do sortimentu prémiové solární panely od jednoho z největšich výrobců Hanwha-QCell

26.01.2018
Další výzva pro získání dotací na fotovoltaiku pro firmy
Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo další výzvu v rámci operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK).

>>> archiv novinek
Naši partneři
Sanyo
Kyocera
SMA
Fronius
Kostal
Suntech
Solar-Log
S-Energy
Nex Power
Statistiky

Novela umožní připojit více solárních zdrojů

10.02.2011
Chystaná novela energetického zákona, kterou bude prosazovat vláda v parlamentu, fakticky umožní ve větším měřítku připojovat další obnovitelné zdroje elektřiny včetně solárních. Provozovatel tuzemské elektrizační soustavy ČEPS zatím nemůže v případě nebezpečí kvůli náporu elektřiny z obnovitelných zdrojů tyto elektrárny odpojit od sítě nebo omezit jejich výrobu.

 

zdroj: E15 

 

Státní ČEPS a distribuční společnosti ze skupiny ČEZ a E.ON nyní zatím trvají na stop stavu, kdy vůbec nepřipojují nové solární zdroje právě kvůli údajnému ohrožení sítě. A to ani ty, které loni poslanci formálně podpořili – tedy malé střešní instalace do 30 kilowattů.

 

„Pokud bude schválen nový energetický zákon, tak jak je připravován, bude opravdu možné určité části obnovitelných zdrojů energie dispečersky řídit. Zatím musíme postupovat v souladu s platnou legislativou,“ uvedla mluvčí ČEPS Zuzana Dvořáková.

 

Právě ČEPS se při prodlužování stop stavu opakovaně odvolává na studii, která stanoví limit pro „neřiditelné“ obnovitelné zdroje – tedy solární a větrné – na úrovni 1650 megawattů soudobého pohotového výkonu. A této hranici se už tuzemské instalace údajně nebezpečně blíží. I kdyby tedy ČEPS po prověrce v březnu stop stav zrušil, asi by to bylo jen dočasně.

 

Zástupci fotovoltaického byznysu ale připomínají, že už od loňského roku se solární elektrárny instalují tak, aby bylo jejich případné odpojení možné. Fakticky tedy jde o řiditelné zdroje, které by ČEPS neměl do svých kalkulací zahrnovat. Mezi neřiditelné zdroje navíc není možné započítávat ani větrníky. „Výkon všech větrných elektráren je možné regulovat,“ říká Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii. Z tohoto pohledu je tedy současný stop stav absurdní.

 

Partner advokátní kanceláře NH Partners Jakub Hájek zdůrazňuje, že omezení výroby solárních a větrných zdrojů bude podle návrhu novely možné jen „v případě ohrožení bezpečného a spolehlivého provozu“ přenosové soustavy a distribučních soustav. „Novela má dále zavést povinnost výrobce elektřiny vybavit výrobnu elektřiny s instalovaným výkonem sto kilowattů a více zařízením umožňujícím dispečerské řízení,“ uvedl Hájek, mezi jehož klienty patří investoři do solárních elektráren.

 

Potíž je v tom, že pokud vše půjde současným tempem, je možné, že ČEPS nebude připojovat další obnovitelné zdroje ještě dlouho. „Pokud bude přijat energetický zákon tak, jak zní jeho nynější návrh, lze předpokládat, že od poloviny příštího roku budou všechny zdroje nad sto kilowattů možnost regulace mít,“ uvedla mluvčí Dvořáková.

 

Petr Klimek z vedení fotovoltaické asociace se navíc obává, že vláda chce připojování nových zdrojů zcela zabránit i jinými způsoby a připraví si na solárníky jiné biče – kromě už stanovených limitů v národním akčním plánu pro obnovitelné zdroje také nový zákon o podporovaných zdrojích energie.

 

Článek byl publikován na portálu E15.