Menu
Katalog
Novinky
09.01.2024
Nové dotace na fotovoltaiku v Modernizačním fondu vyhlášeny
Státní fond životního prostředí zveřejnil podmínky nových dotaci na fotovoltaiku pro firmy a veřejný sektor.

27.12.2023
Úspěšný nový rok 2024!
Pevné zdraví a vše nejlepší do nového roku 2024 přejeme všem našich zákazníkům, zaměstnancům a spolupracovníkům.

03.09.2023
Zájem o fotovoltaiku dál roste
Jak ukazují čerstvá data z programu Nová zelená úsporám zájem domácností o dotace na obnovitelné zdroje v prvním pololetí roku 2023 dál rostl.

>>> archiv novinek
Naši partneři
Sanyo
Kyocera
SMA
Fronius
Kostal
Suntech
Solar-Log
S-Energy
Nex Power
Statistiky

Jaké výdaje může uplatnit provozovatel FVE?

22.03.2014

 

Na konci roku každého provozovatele FVE zajímá nejen dosažený výnos z výroby čisté energie, ale také jaké výdaje může uplatnit pro snížení svého daňové základu.

 
Hlavní položkou mezi daňově uznatelnými náklady zůstávají především odpisy vlastního zařízení, které se od roku 2011 rovnoměrně odepisují po dobu 20 let. Samozřejmě, do nákladů lze zařadit všechny výdaje, které souvisí s jeho provozem. Tedy např. náklady na údržbu, pravidelný servis a revize zařízení. Dále, můžeme uplatnit výdaje na rozšíření funkcí elektrárny ( např. vzdálený monitoring ), využití přebytků elektrické energie pomocí baterií, řízení vlastní spotřeby v objektu v případě režimu Zeleného bonusu, apod.


Zvážit lze i cestovní výdaje v případě, že potřebujete navštívit odborný seminář nebo konferenci týkající  se fotovoltaických elektráren. Vzhledem k neustále se měnící legislativě u obnovitelných zdrojů  je sledování těchto změn nezbytné. V tomto případě ale pozor na silniční daň v měsíci, kdy tyto výdaje chcete uplatnit a pro cestování využít vlastní automobil.


Mezi daňově uznatelné výdaje vznikající při provozu solárních elektráren patří různé režijní náklady, například na internetové připojení a telefon  ( v případě využití i pro soukromé účely lze obvykle uplatnit 30-50%), na pořízení a obnovu elektronického podpisu, nákup počítače a tiskárny, různé kancelářské potřeby , apod.

 

Pro fotovoltaické elektrárny nainstalované do konce roku 2012 dále platila povinnost odvést tzv. recyklační poplatek.

 

Můžete také využít tzv. výdajový paušál, kdy se náklady stanoví jako podíl výnosů pokud to bude výhodnější.

 

Uvedený přehled je pouze informativní. Je vhodné se poradit u příslušného finančním úřadu nebo u daňového poradce.  Obecně lze pouze říci, že daňové výdaje lze uplatnit vždy pokud vznikly v souvislosti s provozováním solární elektrárny. Proto je nutné posoudit podmínky jejich vzniku a vazbu na provozování elektrárny. 

 

Zdroj: Solarnistavebnice.cz