Menu
Katalog
Novinky
20.04.2019
Nová vysokonapěťová lithiová baterie Solax TriplePower
Firma SolaxPower uvedla nedávno na trh svou novou modulární baterii s kapacitou až 25,2kWh.

30.01.2019
Certifikace hybridních střídačů RCT power pro český trh dokončena.
Německá firma RCT Power je jedním z mála výrobců, kteří vyrábí nejen hybridní střídače, ale i vlastní lithiové baterie.

17.05.2018
Třífázové hybridní střídače Solax X3-hybrid dostupné na českém trhu
Tyto střídače díky své vysoké účinnosti, plné výbavě zahrnující i možnost ostrovního provozu a několika unikátním vlasnostem patří mezi nejočekávanější novinky letošního roku.

>>> archiv novinek
Naši partneři
Sanyo
Kyocera
SMA
Fronius
Kostal
Suntech
Solar-Log
S-Energy
Nex Power
Statistiky

Domácnosti mohou se solární energií ušetřit

03.03.2011
Podle České fotovoltaické asociace bude elektřina do pěti let dražší o 25 procent. Solární panely mohou pokrýt více než čtvrtinu nákladů.
 
zdroj: Denik.cz 
 

Domácnosti by měly více investovat do solární technologie, mohou tak pokrýt až 30 procent své spotřeby elektřiny a ušetřit tisíce korun za energii ročně. Na tiskové konferenci to dnes řekl člen představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) Aleš Spáčil. Solární panely na střechách rodinných domů nyní tvoří asi jen tři procenta celkového instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren 1820 megawattů.

 

Podle propočtů CZEPHO vzroste cena elektřiny do pěti let o 25 procent, výroba proudu na střechách domů ale může spotřebitelům výrazně snížit náklady. Fotovoltaická asociace odhaduje, že v současnosti existuje prostor pro instalaci solárních panelů na střechách zhruba 300.000 tuzemských domácností.

 

Investice se vrátí do 15 let.
„Tyto domácnosti ročně utratí 7,5 miliardy korun za elektřinu. Fotovoltaika by jim mohla již dnes pokrýt 30 procent spotřeby elektřiny. To znamená celkovou roční úsporu ve výši 2,3 miliardy korun,“ uvedl Spáčil. Cena domácí solární elektrárny se podle CZEPHO pohybuje kolem 425.000 korun a návratnost investice činí zhruba 15 let. Životnost elektrárny dosahuje asi 30 let.

 

Fotovoltaická asociace však upozornila, že již více než rok platí stop stav pro vydávání smluv o připojování solárních zdrojů do přenosové soustavy. Provozovatel soustavy ČEPS a distribuční společnosti v současnosti posuzují, zda je možné omezení zrušit. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka by vydávání smluv o připojení mohlo být obnoveno v druhé polovině roku.

 

ČEPS a distribuční společnosti tvrdí, že důvodem stop stavu je ohrožení bezpečného provozu přenosové sítě kvůli prudkému rozvoji solárních elektráren v loňském roce. Fotovoltaici ale toto tvrzení považují u střešních instalací za neopodstatněné. „I kdybychom rozptýlili tisíce malých elektráren po republice, neohrozí to stabilitu sítě. Vyrobená elektřina se totiž spotřebuje přímo na místě v domě nebo v nejbližším okolí,“ vysvětlil právní zástupce CZEPHO Luděk Šikola.

 

Celý článek si přečtete zde