Menu
Katalog
Novinky
20.04.2019
Nová vysokonapěťová lithiová baterie Solax TriplePower
Firma SolaxPower uvedla nedávno na trh svou novou modulární baterii s kapacitou až 25,2kWh.

30.01.2019
Certifikace hybridních střídačů RCT power pro český trh dokončena.
Německá firma RCT Power je jedním z mála výrobců, kteří vyrábí nejen hybridní střídače, ale i vlastní lithiové baterie.

17.05.2018
Třífázové hybridní střídače Solax X3-hybrid dostupné na českém trhu
Tyto střídače díky své vysoké účinnosti, plné výbavě zahrnující i možnost ostrovního provozu a několika unikátním vlasnostem patří mezi nejočekávanější novinky letošního roku.

>>> archiv novinek
Naši partneři
Sanyo
Kyocera
SMA
Fronius
Kostal
Suntech
Solar-Log
S-Energy
Nex Power
Statistiky

Distributoři budou připojovat malé zdroje

09.01.2012
Zastavení připojování obnovitelných zdrojů energie trvalo od února 2010 jako důsledek obřího boomu vyýstavby solárních elektráren. Proti obnovení připojování se však ještě odvolala společnost ČEZ Distribuce a spor tak zřejmě ještě nekončí.

  

zdroj: ihned.cz
 

Energetický regulační úřad se postavil na stranu zástupců fotovoltaického průmyslu a majitelů slunečních elektráren, když svým rozhodnutím prakticky zrušil stopstav na připojování nových obnovitelných zdrojů do sítě. Proti tomu se ale odvolal ČEZ Distribuce a spor tak pokračuje. „ČEZ proti našemu předmětnému rozhodnutí podal rozklad a to tak nenabylo právní moci. Nebudeme to tedy dále komentovat,“ uvedla mluvčí ERÚ Jarmila Lehnerová.


I tak je to nicméně jasný krok směrem k připojování nových malých elektráren. Jediná distribuční společnost, která nové zdroje připojovala, byla PRE Distribuce.


ČEZ Distribuce i E.ON Distribuce veškeré žádosti rovnou zamítaly a ERÚ se pak při stížnostech jako rozhodčí orgán stavěl na jejich stranu.
 
„ERÚ vyhověl našemu argumentu, že nelze odmítnout připojení pouze s obecným poukazem na ohrožení spolehlivého provozu distribuční soustavy, nýbrž je potřeba posoudit v každém jednotlivém případě, zda distribuční a elektrizační soustava ohrožena bude, či nikoliv,“ uvedl advokát solárních investorů Luděk Šikola.
 
„Na nezákonnost stop stavu upozorňovala Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) od chvíle, kdy byl de facto zaveden. Provedené analýzy distribučními společnostmi potvrdily, že pro něj neexistují žádné objektivní technické důvody. Energetický regulační úřad svým rozhodnutím potvrdil, že dosavadní postup distribučních společností byl protiprávní,“ uvedla Zuzana Musilová z CZEPHO.
 
Stopstav trval prakticky od února 2010. Společnost ČEPS ho spolu se společnostmi ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a PRE Distribuce vyhlásila poté, co firmy zjistily, že se v Česku plánuje výstavba solárních elektráren o výkonu více než 6000 MW.
 
Odvolával se přitom na nevyváženost dodávek elektřiny z obnovitelných zdrojů, která by ve velkém množství ohrožovala stabilitu české elektrizační soustavy.
 
Od té doby nicméně česká legislativa prošla mnoha změnami a boom slunečních zdrojů obdobný tomu z minulého roku již nehrozí. Jediný, kdo má nyní zaručenou zvýhodněnou výkupní cenu jsou střešní zdroje o výkonu do 30 kW. Větší elektrárny se bez státních dotací prakticky nevyplatí.
 
Kvůli stopstavu hrozila loni na podzim právními kroky i Evropská komise.