Menu
Katalog
Novinky
27.01.2023
Od 24. ledna 2023 je výstavba fotovoltaiky snazší
Novela energetického zákona, takzvaný Lex OZE 1, vyšla v pondělí 23. ledna ve sbírce a od úterý 24. ledna je účinná.

03.07.2022
Čísla ukazují další zvýšení zájmu o fotovoltaiku na RD
Raketový nárůst zájmu o fotovoltaické elektrárny na rodinných domech se v druhém čtvrtletí ještě zvýšil.

23.12.2021
Klidné vánoční svátky a úspěšný nový rok 2022
Klidné prožití vánočních svátků, pevné zdraví a vše nejlepší do nového roku 2022 přejeme všem našich zákazníkům, zaměstnancům a spolupracovníkům.

>>> archiv novinek
Naši partneři
Sanyo
Kyocera
SMA
Fronius
Kostal
Suntech
Solar-Log
S-Energy
Nex Power
Statistiky

Fotovoltaika 2023

logo NZÚ

Díky zařazení do programu Nová zelená úsporám jsou od konce roku 2015 konečně podporovány také fotovoltaické systémy. Program nyní podporuje jednak fotovoltaický ohřev vody a také výrobu elektrické energie pro vlastní spotřebu v domě. Po změně legislativy od 1.1.2016 je možné provozovat tyto malé fotovoltaické zdroje bez licence a složité administrativy.

 

 

C.2 - Fotovoltaický ohřev vody – dotace 45.000 Kč

 

Program nově podporuje systémy pro fotovoltaický ohřev vody, které mají oproti zastaralým solárním termickým systémům celou řadu výhod. Stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů je možné přímo využít na ohřev topného tělesa v bojleru. S využitím řídící jednotky jako např. Solar Kerberos není potřeba ani měnit stávající elektrický bojler. Nádoba bojleru musí mít objem nejméně 80 litrů na jeden kW výkonu fotovoltaických panelů. Celkový instalovaný výkon panelů není omezen.

 

 

Výroba elektřiny převážně pro vlastní spotřebu

Malé fotovoltaické elektrárny s připojením do distribuční sítě jsou podporovány ve dvou variantách. V prvním případě jsou tzv. přebytky energie z fotovoltaických panelů využity pro ohřev teplé užitkové vody. Ve druhé variantě jsou přebytky elektřiny ukládány do akumulátorů ( baterií ) pro pokrytí spotřeby i po západu slunce.

 

 

C.3 - Fotovoltaické systémy s tepelnou akumulací přebytků - dotace až 120.000 Kč

Malé domácí elektrárny bez baterie, které nespotřebovanou energii využijí pro ohřev teplé užitkové vody, přihřívání bazénu, apod. Procento využití energie v domácnosti není předepsáno. Výkon fotovoltaické elektrárny tak není nezbytné dimenzovat podle roční spotřeby elektřiny příp. velikosti elektrického bojleru. 

 

  

  

C.3 - Hybridní fotovoltaické systémy s baterií - dotace až 205.000 Kč 

Tyto hybridní domácí elektrárny využivají pro akumulaci přebytečné elektrické energie baterie ( obvykle články LiFEPO nebo Li-Ion ). Minimální výkon FV panelů musí být 2kW, maximální výkon FV panelů, z kterého se vypočítává výše dotace je 10kW. 

 

Celková výše se vypočítá podle jednoduchého pravidla: 

Základní dotace pro FV systém 2kW s hybridním střídačem je 60 tis.Kč

Za každou další instalovanou 1kW je dotace 10 tis.Kč 

Na lithiovou baterii se poskytuje dotace 10 tis.Kč za každou 1kWh  kapacity