Menu
Katalog
Novinky
27.01.2023
Od 24. ledna 2023 je výstavba fotovoltaiky snazší
Novela energetického zákona, takzvaný Lex OZE 1, vyšla v pondělí 23. ledna ve sbírce a od úterý 24. ledna je účinná.

03.07.2022
Omezení oblastí pro realizace
Vzhledem k nedostatku některých komponentů jsme nuceni omezit oblasti pro realizace fotovoltaických elektráren

23.12.2021
Klidné vánoční svátky a úspěšný nový rok 2022
Klidné prožití vánočních svátků, pevné zdraví a vše nejlepší do nového roku 2022 přejeme všem našich zákazníkům, zaměstnancům a spolupracovníkům.

>>> archiv novinek
Naši partneři
Sanyo
Kyocera
SMA
Fronius
Kostal
Suntech
Solar-Log
S-Energy
Nex Power
Statistiky

Fotovoltaika 2020

logo NZÚ

Díky zařazení do programu Nová zelená úsporám jsou od konce roku 2015 konečně podporovány také fotovoltaické systémy. Program nyní podporuje jednak fotovoltaický ohřev vody a také výrobu elektrické energie pro vlastní spotřebu v domě. Po změně legislativy od 1.1.2016 je možné provozovat tyto malé fotovoltaické zdroje bez licence a složité administrativy. Je nutné splnit pouze několik jednoduchých podmínek a především, celkový výkon instalovaný elektrárny nesmí přesáhnout 10kW.

 

 

C3.3 - Fotovoltaický ohřev vody – dotace 40.000 Kč

 

Program nově podporuje systémy pro fotovoltaický ohřev vody, které mají oproti zastaralým solárním termickým systémům celou řadu výhod. Stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů je možné přímo využít na ohřev topného tělesa v bojleru. S využitím řídící jednotky jako např. Solar Kerberos není potřeba ani měnit stávající elektrický bojler. Nádoba bojleru musí mít objem nejméně 80 litrů na jeden kW výkonu fotovoltaických panelů. Celkový instalovaný výkon panelů není omezen.

 

 

Výroba elektřiny pro vlastní spotřebu

Malé fotovoltaické elektrárny s připojením do distribuční sítě jsou podporovány ve dvou variantách. V prvním případě jsou tzv. přebytky energie z fotovoltaických panelů využity pro ohřev teplé užitkové vody. Ve druhé variantě jsou přebytky elektřiny ukládány do akumulátorů ( baterií ) pro pokrytí spotřeby i po západu slunce.

 

 

C3.4 - Fotovoltaické zdroje s tepelnou akumulací přebytků - dotace 60.000 Kč

Malé domácí elektrárny bez akumulace elektřiny, které nespotřebovanou energii využijí pro ohřev teplé užitkové vody, přihřívání bazénu, apod. Celkové využití energie musí být větší než 1700 kWh/rok. Výkon fotovoltaické elektrárny je nezbytné dimenzovat podle roční spotřeby elektřiny příp. velikosti elektrického bojleru. 

 

 

C3.5 - Hybridní fotovoltaické systémy s baterií - dotace 75.000 Kč

Tyto tzv. hybridní domácí elektrárny využivají pro akumulaci přebytečné elektrické energie speciální baterie ( obvykle články LiFEPO nebo Li-Ion příp. Pb baterie ), celkové využití energie musí být větší než 1700 kWh/rok, lithiové baterie musí mít minimální kapacitu 1,25 kWh na 1kW instalovaného výkonu.

 

 

C3.6 - Hybridní fotovoltaické systémy s baterií - dotace 105.000 Kč 

Tyto hybridní domácí elektrárny využivají pro akumulaci přebytečné elektrické energie speciální baterie ( obvykle články LiFEPO nebo Li-Ion příp. Pb baterie ), celkové využití energie musí být větší než 3000 kWh/rok, lithiové baterie musí mít minimální kapacitu 1,25 kWh na 1kW instalovaného výkonu.

 

 

C3.7 - Hybridní fotovoltaické systémy s baterií - dotace 155.000 Kč 

Tyto hybridní domácí elektrárny využivají pro akumulaci přebytečné elektrické energie speciální baterie ( obvykle články LiFEPO nebo Li-Ion ), celkové využití energie musí být větší než 4000 kWh/rok, lithiové baterie musí mít minimální kapacitu 1,25 kWh na 1kW instalovaného výkonu.

 

Ve všech případech je zapotřebí využít monitorovací zařízení, které hlídá stav aktuální spotřeby a výroby elektřiny v domě. V domě musí být spotřebováno minimálně 70 % z celkového teoretického zisku fotovoltaického systému.